Voice Dialogue ile İlgili

“Voice Dialogue, İlişki ve Benlik Psikolojisi”, ilk olarak 1972’de Dr. Hal Stone ve Dr. Sidra Stone tarafından geliştirilmiştir. Jung’un teorilerine dayanan teknik, Psikodrama, Gestalt, Etkileşimsel Analiz ve Psikosentez yaklaşımlarından beslenir. Voice Dialogue’da Yunan mitolojisi ile Aurobindo ve Gurdjieff’in öğretilerinin de etkilerini görmek mümkündür.

Geçtiğimiz 41 senedir bireylerin kişisel gelişiminde olduğu kadar; psikoterapi, rehberlik, bireysel ve kurumsal koçluk ile organizasyonel gelişim profesyonelleri tarafından da etkin olarak kullanılmaktadır.

Özgün ve yalın bir dönüşüm ve kişisel farkındalık yöntemi olarak Voice Dialogue; kişiyi oluşturan birçok alt-benliğin derinlemesine incelemesine odaklanır. Bu haliyle, Voice Dialogue, iç seslerimizle yaptığımız bir söyleşidir. Voice Dialogue çalışmasının nihai amacı, kendimizi tüm boyutlarıyla tanımak ve böylece, hem kişisel hem profesyonel hayatımızda bilinçli seçimler yapmaktır.

Aile, eğitim, cinsiyet, sosyal ortam gibi pek çok farklı nedenlerle, gelişim çağında edindiğimiz koşullanmaların etkisi ile hayatımızda sadece “kabul gören kişiliğimiz”le ortaya çıkarız. Kabul görmeyen ya da öyle algıladığımız alt-benliklerimizin enerjilerini ise yok sayarız. Oysa bu yanlarımız kaybolmaz, sadece gölgede kalırlar. Gündelik hayatımızda bu yanlar engellenip, dile gelme fırsatı bulamayınca, her türlü iletişim ve davranışımızı, iç sesler ve farkında olmadan ilettiğimiz enerjiler olarak etkilemeye devam ederler. Voice Dialogue yöntemi ile bu iç sesler dile gelir. Böylece bizi etkileyen yanlarımızın farkına vararak davranış ve iletişimimizi düzenleyebiliriz.

Voice Dialogue iç seslerimize odaklandığı kadar, arketiplerrüyalarilişki paternleri ve beden enerjisi alanlarına da eğilmektedir. Bu çerçevede Voice Dialogue tekniğinden; ilişkiler, gruplar, sistemler ve takımların gelişiminde de faydalanılmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s