Neler Diyorlar?

“Kişisel gelişim bence insanın kendisi ile tanışma yolculuğudur. Yola çıkarsınız ve sonsuz bir keşif yolculuğu olduğunu görürsünüz. Her eğitim bir durak, her durak ayrı bir tad. Her durakta bir farkındalık kazanırsınız, bakarsınız ki hayatınızda yolunuzu aydınlatacak bir ışık daha yakmışsınız. Yol ilerledikçe ışıklar spot etkisi yapmaya, sizde ışık yoğunluğunda daha fazla haz almaya başlarsınız. Her birinden “bir eğitim aldım hayatım kolaylaştı” diye haykırarak çıkma arzusunu zor yönetirsiniz. Hoşgeldiniz :)Yine böyle bir eğitim deneyimi yaşadım. Kendimle daha çok tanıştım. Kendimi daha çok sevdim. Yine güvenilir dostlar edindim. Yusra’yı spot ışığında gördüm ve “bu eğitime gelerek kendime büyük bir iyilik etmişim” dedim.  Anlatmam, paylaşmam gerek. Nasıl anlatacağımı bilemiyorum. O kadar çok şey yazmak istiyorum ki. Deneyimin yalınlığı ve yoğunluğundan söz etmek, bana tuttuğu ışığı, yaşamıma kattığı yalınlığı paylaşmak ve bunu hakkıyla yapmak istiyorum. (İşte bunu daha önceden tanıdığım mükemmeliyetçi Yusra söyledi :))

Adı Voice Dialogue. Hepimiz, kafamızın içinde durmadan konuşan sesleri tanırız. Birini en çok severiz, en çok onu duyarız, diğerlerini sustururuz, saklarız. Biz bunu yaparız da onların bir kısmı konuşmaya çalışır, bir kısmı pes eder, susar. İşte eğitim onların hepsi ile tanışmayı gerçekleştirebildiğiniz bir kurgu ile onları susturmak yerine, bize ne anlatmaya çalıştıklarını duymamızı sağlıyor.  O ses karmaşasında yaşamaya devam etmenin yolculuğumuzu nasıl etkilediğini farkettim. O farklı sesleri susturmaktan vazgeçince hepsinin benim için orada olduğunu, susturmak için çabalamazsam onlarında illaki konuşmak için debelenmediklerini veya farkettirmeden hayatımı yönetmeye çalışmadıklarını gördüm.  Onları çok sevdim de.  Susturmaz, daha çok tanışırsam beni yönetmek değil yanımda olmaktan keyif alacaklarını anladım.

Çok paylaştım. Herkes çok paylaştı. Ve ehil ellerde bu yolculukların ne kadar çok katkısı olduğunu bir kez daha deneyimledim. Robert Stamboliev’i çok sevdim. Tarzı ve yaklaşımı ile kolaylaştırdı. Hayal ortağım Özlem Sarıoğlu’nun teşekkürü daha büyük. Yüreğini koydu bu işe, hepimize o alanı açtı. Kendi Voice Dialogue deneyimi ile sürecimizin akmasını sağladı. Tanıdığım bütün iç seslerim ile sana kocaman bir teşekkür Özlem’ciğim. Sağolasın.” – Yusra Soyak, İK Danışmanı ve Profesyonel Koç (Yusra Soyak’ın 30 Mayıs 2012 tarihli blog yazısı)

“Çok etkili ve başarılıydı. Hem kendi meselelerinizle ve iç seslerinizle çalışabileceğiniz, hem de teknik olarak basit ama etkili bir metod öğrenebileceğiniz bir çalışma. Tavsiye ederim.”

“Etkili, farkı perspektif sağlayan bir çalışma idi. Hem bireysel hem de profesyonel açıdan kullanılabilecek pratik yöntemler öğrendim. Hem de mindset shift yaratacak kadar derinden etkilendim.”

“Robert’in özellikle enerji konusunda yaptıkları, etkileyici uygulama ve presence’ı rol model oldu.”

“[Robert] işine çok hakim. Sakin. Duyarlı. Güven veren. İyi öğreten. USTA.”

“[Program liderleri] çok başarılı ve doğallar. Benim için authenticity önem verdiğim bir değer.”

“Merkezimizde  2 yıldır devam etmekte olan Voice Dialogue eğitimlerinin Amsterdam’daki bir haftalık eğitimine gittim. Bu eğtimden hem kişisel hem de mesleki alanda kazandığım önemli farkındalıkları sizlerle paylaşmak isterim.

Çalışmanın yöntemi zihnimizdeki farklı sesleri (alt-benlikleri) tanıyıp kendi öz-benliğimizden ayrıştırmaktır. Voice Dialogue Terapistlerinin yardımı ile zihnimdeki farklı seslere yer açarak, o sesleri üreten farklı alt benliklerim ile tanıştım. Bu çalışmanın en heyecan verici boyutu farklı alt benliklerimiz ile tanışma, kabul etme ve yer açma sürecinde, bilinçdışı bastırdığımız ya da uyku halinde olan parçalarımızla temas kurmaktı. Örneğin sorumlu ve çalışkan, aktif ve üreten bir parçanın kendini ifade etmesine alan açıldığında, karşıtı olan rahat, pasif, anı yaşayan ve muzip bir parçanın ortaya çıkmasının verdiği şaşkınlıktı. Bu çalışma sayesinde bedenimde bir rahatlama, nefesimde bir açılma hissettim. Zihnimdeki sesleri ve bunları üreten alt-benliklerimi tanıyıp kabul etme,yenilerini keşfetme , onlarla bilinçli bir iletişim kurma ya da yönetmeyi öğrenme süreci çok keyifli , bazen de oldukça hassas noktalara dokunan bir yolculuktu. Her anı çok doyurucuydu.” – Elyan Aysoy, Klinik Psikolog

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s